Ehhez a kenyérhez nincs másra szükségetek, mint magvakra és zabra. Semmi glutén, semmi felesleges adalékanyag, még sütőporra sincs szükség hozzá. Ha ez nem lenne elég, kiemelkedően magas a fehérje-, és rosttartalommal is büszkélkedhet.
Már régóta érett egy kenyér recept a blogon, hiszen én is szoktam kenyeret fogyasztani, persze nem a hagyományosat, hanem mindig valami gluténmenteset, lehetőleg magas rosstartalommal és értékes hozzávalókból. Most megosztom veletek az egyik nagy kedvencemet, amit magvakból és zabpehelyből könnyedén össze tudtok dobni.
Ez a kenyér mind állagában, mind ízében olyan, mint azok a bolti, bezacskózott, lapos, tömör kenyerek, amik sok-sok magból és általában búzalisztből készülnek. Na ez most ezeknek egy gluténmentesített, szuperkenyérré varázsolt vereziója, főleg, mert egy szeletben 5g fehérje és 4g rost található.
Fogyasszátok sós, vagy akár édes feltéttel, de tunkolni is isteni. A maradékot bátran fagyasszátok le, vagy ha pár nap után már kicsit keményebb, szárazabb lett, csak dobjátok be a pirítóba.
Tuti tipp: Ha van profi kenyérszeletelő gépetek, ami az én szeleteimnél vékonyabbra tudja szeletelni az elkészült kenyeret - lehet lassan nekem is be kellene szereznem egyet, amennyi házi kenyeret készítek mostanában -, akkor mindenképp vessétek be.
És akkor nézzük azokat a hozzávalókat, amiket felhasználtam ehhez a recepthez...
Zabpehely - A recept alapja. Én kis szeműt és nagy szeműt használtam 1:1 arányban, a legjobb állag elérése érdekében, de bátran használhatod bármelyiket a másik helyett. Használj gluténmentest, ha szükséges.
Magok - Ehhez a recepthez én 5 féle magot használtam, különböző arányban. A magok arányát bátran változtassátok ízlés, vagy aszerint, hogy épp mi van kéznél. A magokat is helyettesíthetitek, akár egymással, vagy más magokkal, legyetek kreatívak, mert nálam sem készült szerintem még kétszer teljesen ugyanúgy ez. a kenyér.
Quinoa pehely - Opcionális hozzávaló. Én szeretem receptjeimbe belecsempészni, mert nagyon jó hatással vagy a bélrendszerre és nem utolsó sorban magas fehérje és rosttartalma sem elhanyagolható. Helyettesíthető ugyanennyi zabpehellyel.
Római kömény - Opcionális, de melegen ajánlott. Szerintem nagyon pikáns ízt varázsol a kenyérnek. El is hagyhatjátok, vagy helyettesíthetitek akár borssal, vagy zöldfűszerekkel is.
Langyos víz - A sikeres végeredményhez fontos, hogy megfelelő hőmérsékletű, azaz szoba-hőmérsékletű vizet használj.
Só - Semmiképp se hagyjátok ki! Én himalája sót használtam, de bármilyen más só is megfelelő lehet. vegyétek figyelembe, hogy a himalája só kevésbé sós, így ha más sót használtok, lehet, hogy kevesebbre lesz szükségetek.
Ezt a kenyeret - úgy mint a legtöbb receptemet - könnyedén alakíthatjátok át saját ételallergia/intolerancia figyelembevételével, így tényleg bárki fogyaszthatja. Fentebb pedig találtok egy kis segítséget a hozzávalók esetleges helyettesítésére.
Ha tetszenek reggeli és desszert ötleteim a @breakfastinspirations instagram oldalán mindig értesülhetsz a legújabb receptekről. Ha kipróbáltátok ezt a receptet, írjátok meg véleményetek róla kommentben. Ha készítettetek képet is, ne felejtsétek el megjelölni @breakfastinspirations-t Instagramon, így látni fogom én is, mit alkottatok! Főzzetek egészségeset!
MAGOS-ZABOS SZUPERKENYÉR
(mentes és vegán)
Ehhez a kenyérhez nincs másra szükségetek, mint magvakra és zabra. Semmi glutén, semmi felesleges adalékanyag, még sütőporra sincs szükség hozzá. Ha ez nem lenne elég, kiemelkedően magas a fehérje-, és rosttartalommal is büszkélkedhet.
Kalória: 137 kcal / adag
Sütési idő: 1 óra 10 perc
Teljes elkészítési idő: kb. 1 óra 25 perc
Adagok száma: 12 szelet
Hozzávalók
200g zabpehely - gluténmentes, ha szükséges
70g napraforgó mag
70g lenmag
50g szezámmag
50g tökmag
30g chia mag
30g quinoa pehely - vagy még több zabpehely
1/2 tk. só
1/2 tk. római kömény (opcionális)
400ml langyos víz
Elkészítése
1. Melegítsük elő a sütőt 180C fokra. Béleljünk ki sütőpapírral egy tepsit.
2. Keverjük össze az összes hozzávalót egy nagyobb tálban, hagyjuk pihenni 10 percig, hogy a magvak és a zabpehely felszívja a vizet.
3. Tegyük át a sütőpapírra és a kezünk segítségével formázzunk belőle ovális formát, majd kissé vágdossuk be a tetejét.
4. tegyük az előmelegített sütőbe és süssük kb. 1 óra 10 percig.
5. Hagyjuk teljesen kihűlni és már fogyaszthatjuk is. A maradékot tároljuk lezárt dobozban, hűtőszekrényben 4-5 napig, vagy mélyhűtőben - szeletekre vágva - akár 1 hónapig.
Átlagos tápanyagtartalom* (1 adagban)
コメント